Nové sportoviště na Tyršáku?

Když jsem byl malý kluk, měly Roztoky tak 5,5 tis. obyvatel a s kapacitou sportovišť nebyl žádný problém. Sice jsme si s fotbalisty mohli nechat zdát o kvalitě nynějšího pažitu, ale zase jsme měli tréninkové hřiště v Žalově. Sice jsme na atletice neměli tartanovou dráhu, zato nás chodilo pět a půl, takže na nás měl pan Tomiška dost času. Na basket se chodilo do tělocvičny každý víkend prakticky bez omezení. V zimě tehdy ještě občas mrzlo, na hřišti byly mantinely, takže se chodilo bruslit. Jen ten bazén tu nikdy nebyl. Teď ho má většina lidí na zahradě.

Na posledním zastupitelstvu Martin Švarc, starosta Sokola, přišel s žádostí, zda by město nedotlačilo chybějící část finančních prostředků na spoluúčast k dotaci na beach volejbalové hřiště a další věci. Respektive město nic Sokolu nedává, ale předplácí si nájem - volné hodiny pro veřejnost a školu v areálu. Něco dají sponzoři, něco členové, něco snad dokonce jednota. S ODS jsme byli pro. Za mě super záměr. Při té příležitosti Martin představil i změny, které chystá Sokol a fotbalisti v areálu u náměstí, protože dole u šraněk na cvičáku nakonec tréninkové hřiště fotbalu zatím nebude. Přeložky sítí, které tam má dráha, by byly neúměrně drahé a ruku na srdce - dělat tam hřiště je celkem blbost nebo minimálně z nouze cnost. Už vidím ty kolony aut pod lukešákem, což je jedna z mála lesních cest, kam by se s auty fakt nemuselo a moc nevěřím, že by se to v dnešní době drželo. Za komorou jezdí auta i přes zákaz vjezdu.

Po novém roce jsem se díval na stránky Sokola a zjistil jsem, že mají stop stav pro malé děti. To mě trošku překvapilo.  Přiznám se, že jsem to vůbec netušil a člověk víc řeší věci až se ho samotného týkají. Lépe řečeno mých dětí. Tak teď budu asi s mladým dál běhat sám, dokud mu budu stačit. Po zastupitelstvu mně Martin Švarc potvrdil, že fakt není kde a není s kým...To mě přivedlo k následujícímu návrhu.

Já už delší dobu přemýšlím, co s Sherwoodem nad serpentýnou na Tyršově náměstí. Sice se plánují drahé studie na celý park, nic se však neděje. A teď na to asi nebudou ani peníze. Park na náměstí bych nechal víceméně jak je, mlatové cesty, lavičky. Jen se zamyslel nad tím, co tam roste, a jak se o to město stará. Hřbitovní křoví nad serpentýnou už dosahuje značných rozměrů a do těch míst se už odváží jen party mladých, co mají pro strach uděláno. Snad by mně odpustily, kdyby se kus pozemku 20 x 40 m nalepený na plot Sokola (na obrázku ohraničeno červeně) pronajal Sokolům za symbolický peníz a vzniklo zde další hřiště - eventuálně by se mohlo i spojit s hřištěm v areálu, které bude aktuálně procházet rekonstrukcí povrchu. Park by to nezměnilo, klidně bych nechal plácek zatravněný. Ale to je věcí veřejné debaty. Přijde mně vhodné, aby sportoviště byla cca u sebe. Dělat něco třeba v areálu bývalé Barum je samozřejmé možné, ale je třeba myslet na provoz, nějakého správce, sprchy a podobně.

Požádám sportovní komisi města, aby se k nápadu vyjádřila a uvidíme, třeba se to ujme.

Roman Jandík

Zastupitel ODS