Snížíme poplatky ze psů na 160 Kč

Existenci daňových rájů a mezinárodní daňovou konkurenci považuje roztocká ODS za společensky prospěšnou, neboť vládám nastavuje tvrdé rozpočtové omezení – tedy přesně to, co zná každý z nás ze svého domácího, případně firemního hospodaření. Musíme prostě vyjít s příjmy, které vyděláme, ne s tím, co bychom utratit chtěli. Bojem s daňovými ráji (navíc marným) politici jen škodí vlastním občanům, protože právě díky daňové konkurenci se nižším daním může těšit úplně každý. Řešením je se daňovým rájem sami stát a nabídnout podmínky, které v mezinárodní daňové konkurenci obstojí. Na místní úrovni to plánujeme demonstrovat v příštím období na poplatku za psa.


Poplatek za psa snížíme na 160 Kč

Poplatek za psa je standardní spotřební daní. Jediným důvodem jeho existence je, že psa lze snadno přiřadit majiteli a tedy zdanit (na rozdíl třeba od koček či jiné havěti, která ovšem nezřídka ve společenských nákladech svého chovu v ničem nezaostává). Často udávaný regulační efekt poplatku (tj. že si kvůli němu lidé nepořizují více psů) nebyl prokázán. Jde o to, že poplatek nehraje ve srovnání s jinými výdaji, jako je potrava či veterinář, zásadní roli. Tím pádem nelze hovořit ani o nějaké kompenzaci za úklid města – ulice by se musely čistit tak jako tak a stupeň znečištění chodníků není dán ani tak množstvím psů ve městě, jako čuníků mezi jeho obyvateli. Sečteno a podtrženo, daň ze psa (bůhvíproč zvaná poplatkem) má jediný cíl: vytahat z vašich kapes další peníze.

Jenom v Praze se zbytečně v rozpočtu válí ročně přes 50 mil. ze psích poplatků, o jiných městech nemluvě. Plán ODS pro příští volební období je prostý: snížíme poplatek za psa na 160 Kč. Tím ulevíme roztockým chovatelům psů, přičemž peníze vystačí na pokrytí nákladů města. Ano, stávající výdaje města související s chovem psů jsou hluboko pod částkou, která se za psy vybere. Poplatek za každého dalšího psa se už nebude navyšovat, pokud držitel podepíše, že pes není fakticky chován na území města Roztok. Tím se vytvoří prostor pro to, aby majitelé psů z velkých měst, kde často platí za prvního psa i 1 500 Kč a za každého dalšího zpravidla i dost přes 2 000 Kč, přehlásili zvíře do Roztok a zachránili tak spoustu peněz před promrháním erárem. Majitel a držitel psa totiž nemusí být tatáž osoba. Formální držbu pro evidenční účely může zajišťovat nějaký roztocký subjekt, občan či firma. Ostatně, mnozí z těch, kteří mají příbuzné na vsi, činí tak již dávno jaksi živelně (nemylme se, i v Roztokách je fyzicky přítomno mnoho psů registrovaných v „lacinějších krajích“ a řadu z nich můžeme takto získat zpět i papírově). Šance, aby tímto způsobem vznikly nové podnikatelské příležitosti, se nabízí.

Jsme si vědomi inovativnosti takového řešení. Návrh byl ale analyzován po ekonomické i právní stránce a v jeho realizaci by neměl být nejmenší problém. Trošičku neskromně přitom doufáme, že naznačíme cestu českým politikům na vyšších úrovních. V rozpočtech okolních zemí se totiž zbytečně válí hromada peněz. Neexistuje důvod, proč by je před promrháním erárem měla zachraňovat jen Malta, Kypr nebo Holandsko.